GOOSNARGH & LONGRIDGE

AGRICULTURAL SHOW

 

GOOSNARGH & LONGRIDGE

AGRICULTURAL SHOW

 

.

GOOSNARGH & LONGRIDGE

AGRICULTURAL SHOW

 

The Sheep Section at Longridge and Goosnargh Show have classes for individual breeds for Texels, Suffolks and Shetlands.

We have classes for Any European Breeds for example, Beltex and Charolas. There are also classes for Rare and Native Breeds in Primitive and Non-Primitive sections.

We also hold Young Handler Classes for children aged between 5 to 12 and 13 to 16 to give up and upcoming shepherds a chance to show their sheep skills.

Any queries please contact : Mr M Parkin by e-mail or telephone 01772 719420.

Sponsorship kindly given to the sheep and rare breeds section by Towers and Gornall, Garstang

 

SHEEP CLASSES

SUFFOLK   (Maedi Visna Accredited)

Class 1        Ram shearling and over  

Class 2        Ram lamb trimmed                            

Class 3        Ram lamb untrimmed                            

Class 4        Ewe to have suckled lambs this year

Class 5        Gimmer shearling

Class 6        Gimmer lamb

Class GO3    Group of three

(one male, two females) to win the Eccles Shied, there is no fee to enter this class.  

TEXEL  (Maedi Visna Accredited)

Class 7        Ram shearling and over

Class 8        Ram lamb

Class 9        Ewe to have suckled lambs in this year                 

Class 10      Gimmer shearling

Class 11      Gimmer lamb

SHETLAND

Class 12      Ram shearling and over

Class 13      Ram lamb

Class 14      Ewe to have suckled lambs in this year

Class 15      Gimmer shearling

Class 16      Gimmer lamb

ANY OTHER  EUROPEAN  BREED

Class 17      Ram shearling and over

Class 18      Ram lamb

Class 19      Ewe to have suckled lambs in this year

Class 20      Gimmer shearling

Class 21      Gimmer lamb

RARE AND NATIVE  BREEDS

PRIMITIVE

Class 22      Primitive ram shearling and over

Class 23      Primitive ram lamb

Class 24      Primitive ewe to have suckled lambs in this year

Class 25      Primitive gimmer shearling

Class 26      Primitive gimmer lamb

NON-PRIMITIVE

Class 27          Non-Primitive ram shearling and over

Class 28          Non-Primitive ram Lamb

Class 29          Non-Primitive ewe to have suckled lambs in this year

Class 30          Non-Primitive gimmer shearling

Class 31          Non-Primitive gimmer lamb

 

YOUNG HANDLER

Judges : Mr and Mrs I Grizedale.

The Junior Shepherd will be judged by the presentation of the sheep and handler, and the handler’s knowledge of the sheep. White coats to be worn by competitors.

Class 100 =   3- 9 year old.

Class 200 =  10- 16 year old.

Entry is £1 each

Prizes are 1st =£5 2nd = £3, 3rd = £2,

All exhibitors in the Young Handler class`s will receive a rosette.

TROPHIES

A Challenge Cup, given by the late Mrs. A. N. Dugdale for Best Exhibit in the Sheep Section.

A Challenge Cup, given by Mrs. J. Jackson for Best Exhibit in the Suffolk Section.

A Challenge Shield, given by The Eccles Family for the Best Group of Three in the Suffolk Section.

A Challenge Trophy, given by Mrs. A. J Thompson for Best Exhibit in the Texel Section.

A Challenge Trophy, given in memory of John Skelton by his family for Best Exhibit.

A Challenge Trophy, given by Lancashire Support Group of the Rare Breeds Survival Trust for the Champion Rare Breed.

A Challenge Trophy, given by Lancashire Support Group of the Rare Breeds Survival Trust for the Reserve Champion Rare Breed.

The Benbecula Plate, for the Best Hebridean.

The Coar Trophy, for the Champion in the Shetland Section.

The Shetland Sheep, Society Rosettes for the Champion and Reserve Champion in the Shetland Section.